Dijagnostika stanja na vratu maternice obavlja se PAPA testom. PAPA test je metoda detekcije svih promjena na vratu maternice. Analizu PAPA testa vrši suradna ustanova Privatna citološka ordinacija Dr. B.Molnar-Stantić iz Zagreba a nalazi su gotovi unutar osam dana.
Ponekad je zbog neurednog PAPA testa potrebno uzeti tkivo vrata maternice za biopsiju, tj. patohistološku analizu. Uzorak uzimamo posebnom električnom omčicom pod kontrolom kolposkopa, a uzorak se analizira u Službi za patologiju Opće bolnice Šibenik.
Brisevi cerviksa mogu se uzeti uz uputnicu ili privatnim plaćanjem pretrage. Suradne ustanove koje ih analiziraju su Javno zdravstvo u Šibeniku i Nastavni zavod za javno zdravstvo Split. Uobičajeni brisevi cerviksa su oni na aerobe, anaerobe, mikoplazmu, klamidiju, ureaplazmu i HPV. Zadnjih tjedana trudnoće uputno je uzeti bris rodnice na prisutnost beta hemolitičkog streptokoka B –BHSB radi prevencije moguće infekcije novorođenčeta.
Amnisure test može poslužiti u dvojbenim slučajevima kad se ne može sa sigurnošću ustanoviti prijevremeno prsnuće vodenjaka. Oko 30% trudnica u SAD-u podvrgava se ovom testu. Na osnovi placentnog alfa mikroglobulina 1, PAMG-1 test za nekoliko minuta s 99%-tnom sigurnošću daje odgovor na pitanje curi li plodova voda i time usmjerava naše daljnje postupke tijekom čitave trudnoće.
U dijagnostici i nadzoru trudnoće danas je ultrazvuk na prvome mjestu. Gotovo svaki mjesečni pregled trudnice popraćen je ultrazvukom. Mogućnošću primjene 3D/4D ultrazvuka vizualizacija ploda je bolja, a emocionalni kontakt trudnice i nerođenog djeteta intenzivniji . Gotovo svi ultrazvučni biljezi za kromosomske bolesti mogu se vidjeti ovom novijom tehnologijom trodimenzionalnog ultrazvuka. Četvrta dimenzija je vrijeme, dakle, 4D je prikaz u vremenu.
Osim ultrazvučnih biljega za kromosomske bolesti postoje i biokemijski biljezi. Na njima se osnivaju testovi probira u I. ili II. tromjesečju trudnoće. Danas bi svakoj trudnici mlađoj od 35 godina trebalo preporučiti izvođenje tih testova. PAPP-A, test probira I. trimestra na najčešće kromosomske bolesti, radimo sa suradnom ustanovom Poliklinikom Breyer u Zagrebu.
Kolposkopija je stara optička dijagnostička metoda uvedena 1926. godine, danas ponovno aktualizirana. Nezamisliv je bilo koji postupnik za dijagnozu premalignih lezija vrata maternice bez kolposkopije. Pomaže citologiji u dijagnostici neurednih PAPA testova. Također, prilikom uzimanja biopsije ili izvođenja LETZ-a pokazuje mjesto na kojem radimo.
Povećava vrat maternice 5-15 x, a nakon toga pokazuje promjene koje nastaju na sluznici vrata maternice nakon bojenja određenim otopinama.
3D/4D ultrazvučni pregled abdominalnom sondom za trudnice nakon 16.tjedna trudnoće. Vizualizacijom fetusa u tri, odnosno četiri dimenzije doprinosi se boljoj antenatalnoj dijagnostici urođenih anomalija. Za oba roditelja ima važnost u stvaranju intenzivnijega emocionalnog kontakta s nerođenim djetetom.
Osim morfologije fetusa primjenom kolor doplerskih mjerenja u ispitivanju cirkulacije u trudnoći postižemo i procjenu funkcionalne sposobnosti fetusa.
3D/4D ultrazvučni pregled vaginalnom sondom vizualizira fetus do 16. tjedna trudnoće, s posebnim osvrtom na ultrazvučne biljege za kromosomske bolesti.
Primjena trodimenzionalnog ultrazvuka u ginekoloških pacijentica posebno vrijedi u procjeni smještaja intauterinog uloška i detekciji urođenih anomalija maternice.
Ultrazvuk dojki
Visoka učestalost karcinoma dojke i tendencija porasta pojavnosti te bolesti u ženskoj populaciji uvodi ovu metodu u preventivne redovite preglede, posebno uz opterećenu obiteljsku anamnezu. Danas se rabe visokofrekventne sonde, a vrijeme pregleda je najmanje 20 minuta.